Друк

Новоград-Волинський міський центр зайнятості інформує про стан ринку праці у 2018 році

.

Питання зайнятості населення, заробітної плати та інші проблеми розвитку ринку праці знаходяться у сфері не тільки економічних, а й соціально-політичних інтересів. Ситуація на українському ринку праці дещо стабілізувалась, але рівень економічної активності населення України, як і його абсолютна чисельність, частково скорочується.

Одна з проблем сучасного ринку праці в Україні та економіки в цілому це робота в тіні. Сьогодні значна частина учасників ринку працюють поза чинним законодавством. Також негативно впливає на ринок праці трудова міграція з України. На сучасному етапі, коли національна економіка поступово зростає, активізувався й попит на робочу силу. При цьому відносно вищими темпами зростає попит на кваліфікованих працівників.
Всього протягом 2018 року отримали послуги центру зайнятості 5396 чол. (2125 чол. з району). За сприянням Новоград-Волинського міського центру зайнятості в січні-грудні 2018 року знайшли роботу 3262 чол., з них – 1311 мешканців району. Показник загального працевлаштування більший на 18,7 % ніж у Бердичівського МЦЗ та на 12,5 % ніж у Коростенського МЦЗ.
Результатом активного пошуку претендентів на заміщення вакантних посад, оперативного інформування шукачів роботи про вакансії , є працевлаштування громадян в перші дні звернення до центру зайнятості. За 2018 рік знайшли роботу до статусу безробітного 83 % громадян. У Бердичівському МЦЗ цей показник – 69,7%, в Коростенському МЦЗ – 55,9 %.
Станом на 01.01.2018 року на обліку в центрі зайнятості перебувало 543 безробітних громадян, з них 282 чол. з району, протягом січня-грудня 2018 року отримали статус безробітного 1048 чол. (район – 553 осіб).
Працевлаштовані з числа безробітних – 549 чол., з району - 341чол.
Станом на 01.01.2019 року на обліку перебуває 539 безробітних громадян, з них 273 чол. з району. В Бердичівському МЦЗ зареєстровано на початок року 1034 безробітних, , в Коростенському МЦЗ – 1460 осіб.
З загальної кількості безробітних з району: жінки – 155 чол., молодь до 35 років – 84 чол., 44 % належать до категорії соціально-уразливих верст населення.
По професійному складу - 50% осіб мають робітничі професії, 27 % осіб являються службовцями, 23 % особи без професії.
Ринок праці в місті Новоград-Волинському та районі, як в цілому по Україні, в 2018 році позначений високою активністю роботодавців та збільшенням кількість вільних робочих місць. Впродовж 2018 року до Новоград-Волинського міського центру зайнятості надійшло від роботодавців 4371 вакансій, до Бердичівського міського центру зайнятості надійшло 4089 вакансії, до Коростенського – 5059 вакансій. За сприянням центру зайнятості укомплектовано 73,3 % вакансій, відповідний показник в Бердичівському МЦЗ – 65 %, в Коростенському МЦЗ – 56,5 %.
Спостерігається тенденція збільшення вакансій з заробітною платою більше мінімальної. Найбільша заробітна плата була заявлена в вакансіях наступних підприємств району:
ТОВ "Церсаніт-інвест" - інженер з охорони праці — 15000 грн.;
ТОВ "Труд" - водій автотранспортних засобів — 15000 грн.;
ТОВ "Новоград-Волинський каменедробільний завод" - начальник цеху -14000 грн.;
ТОВ "Цефей-груп" - юрист — 13000 грн.;
ДП "Новоград-Волинське дослідне лісомисливське господарство" - водій автотранспортних засобів — 12000 грн.;
ТОВ "Вудпак" - водій навантажувача — 10000 грн.
У зростанні ринку за категоріями вакансій переважають виробництво, торгівля, послуги та робітничі професії. У 2019 році тенденція до збільшення кількості виробничих вакансій збережеться.
На 01.01.2019 року в базі даних центру зайнятості налічувалось 400 актуальних вакансій ( на 01.01.2018 року - 244 вакансій), 32% з яких (127) – із пропонованою зарплатою на рівні мінімальної. Середній розмір оплати праці по заявлених вакансіях в 2018 році складає - 4245 грн, в 2017 році — 3364 грн. Відмічаємо, що оплата праці в заявлених вакансіях зросла, проте лишається значно меншою за середньообласний рівень (7569 грн.). З загальної кількості вакансій на 01.01.2019 року - 184 на підприємствах району.
Кількість укомплектованих вакансій за сприянням служби зайнятості в 2018 році – 3206, що становить 73,3 % від загальної кількості вакансій, які надійшли до центру зайнятості.
Промислові підприємства міста (ПАТ "Новоград-Волинськсільмаш", ПрАТ ВКФ "Леся", ПрАТ "Новоград-Волинський хлібозавод", ТОВ "Нові ласощі Житомир") та промислові підприємства району (ТОВ "Церсаніт інвест", ТОВ "Вудпак", ТОВ "Труд") гостро відчувають дефіцит робочих кадрів.
Найбільше подали інформацію про вакансії та працевлаштували громадян наступні підприємства Новоград-Волинського району:
• ДП «Новоград-Волинське ДЛМГ»– працевлаштовано 109 чол.,
• ТОВ «Церсаніт Інвест» - працевлаштовано 55 чол.,
• ТОВ «Агросоюз» - працевлаштовано 32 чол.,
• КНЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги Новоград-Волинського району» - працевлаштовано 44 чол.,
• ДП «Городницьке лісове господарство» - працевлаштовано 20 чол.,
• ПОСП «Перемога» - працевлаштовано 12 чол.,
• Житомирська філія ФГ «Аделаїда» - працевлаштовано 10 чол.,
• ПП «Галекс-Агро» - працевлаштовано 60 чол.,
• ТОВ «Труд» - працевлаштовано 7 чол.,
• ПАТ «Чижівська паперова фабрика» - працевлаштовано 13 чол.,
• ТОВ «Вудпак»- працевлаштовано 58 чол.,
• ТОВ "Новоград-Волинський каменедробильний завод" – 19 чол.,
• ДП «Новоград-Волинський лісгосп АПК» - працевлаштовано 13 чол.,
• Піщівська сільська рада – працевлаштовано 26 чол.,
• Територіальний центр соціального обслуговування - 11 чол.
• Брониківська сільська рада – 55 чол.,
• ПСП «Граніт» - 30 чол.,
• ПП « Поляна» - 11 чол.,
• П (ПО)СП «Світоч» - 13 чол.
• ФГ «Юві-трейд»- 14 чол. та ін.
В 2019 році на локальний ринок праці будуть мати вплив процеси децентралізації (створення об'єднаних територіальних громад, окремих інфраструктур, пов'язаних з субвенціями), реформами в освітній та медичній галузі (створення опорних шкіл, госпітальних округів).
З метою додаткового стимулювання мотивації до праці, матеріальної підтримки безробітних, служба зайнятості сприяє організації робіт тимчасового характеру та працевлаштуванню на них безробітних.
За звітний період 2018 року було організовано громадські та інші роботи тимчасового характеру для 257 безробітних громадян міста та району. Організація таких робіт покладена на місцеві державні адміністрації, виконавчі комітети сільських, селищних та міських рад. Фінансуються ці роботи за рахунок коштів з місцевих бюджетів та роботодавців. А у випадку залучення до громадських робіт зареєстрованих у службі зайнятості безробітних, фінансування відбувається пропорційно рівними частинами за рахунок коштів місцевих бюджетів та Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Так в 2018 році заключено договір на організацію та проведення громадських робіт з Брониківською сільською радою, в яких прийняло участь 10 мешканців громади, та на фінансування яких витрачено коштів Фонду в сумі 5677 грн.
В січні-грудні 2018 року в роботах тимчасового характеру робіт за рахунок підприємств прийняли участь:
• ПОСП « Перемога» - працювали 20 чол.,
• ТОВ «Агросоюз» - працювали 45 чол.,
• ПрАТ «Новоград-Волинський льонозавод» - 34 чол.,
• П (ПО)СП «Світоч» - працювали 11 чол.,
• ПОСП «Золота Нива»- працювали 6 чол.,
• Пилиповицька сільська рада - працювали 19 чол.,
• Суслівська сільська рад - працювали 14 чол.,
• Брониківська сільська рада –працювали 25 чол.,
• Великогорбашівська сільська рада- працювали 12 чол.,
• Піщівська сільська рада – працювали 14 чол.,
• Колодянська сільська рада – працювали 3 чол.,
• Токарівська сільська рада- працювали 6 чол.,
• ПП «Поляна»- працювали 2 чол.,
• ПП «Україна» - працювали 2 чол.,
• ТОВ «Терези» - працювали 10 чол.,
• Ярунська сільська рада – працювали 9 чол.
З метою підвищення конкурентоспроможності громадян впродовж січня-грудня 2018 року комплектувалися групи слухачів за напрямком «Безпечні методи роботи в сільському господарстві» в кількості 51 чол., в тому числі з району – 49 чол. та «Безпечні методи роботи в промисловості» в кількості 51 чол., в тому числі з району – 49 чол.
Програма професійного навчання передбачає ознайомлення слухачів із нормативними актами щодо соціального захисту працюючих, законодавчими актами, що регулюють охорону праці на виробництві та сільському господарстві. З усіх навчальних закладів, що здійснюють професійне навчання безробітних, найповніше відповідають всім сучасним вимогам ринку праці саме центри професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. Так на базі Рівненського центру професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості було організовано підвищення кваліфікації «механізаторів (докер-механізаторів) комплексної бригади на навантажувально-розвантажувальних роботах», «водіїв автотранспортних засобів» та «трактористів-машиністів сільськогосподарського виробництва» за навчальними програмами: «Охорона праці для робітників сільськогосподарських підприємств» для 25 безробітних, з яких - 22 чол. жителів району, «Безпека праці при проведенні сільськогосподарських робіт» для 42 безробітних, з яких всі 42 особи є жителями району, та «Спеціальне навчання та повторна перевірка знань для працівників котелень» для 102 безробітних, з яких 65 осіб є жителями району.
Стажування проходило 16 безробітних громадян на замовлення роботодавців з подальшим працевлаштуванням (в т.ч. 4 чол. з району).
За звітний період 2018 року загалом 287 безробітних були слухачами курсів та проходили стажування, із них 231 особа з району .
Витрати, пов'язані із наданням соціальних послуг незайнятому населенню та роботодавцям, забезпечуються Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. На реалізацію Програми зайнятості населення міста Новограда-Волинського та району впродовж звітного періоду з Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття використано 21,4 млн грн. В тому числі на виплату допомоги по безробіттю використано 16,5 млн. грн.
Громадянам, які звернулись до служби занятості, у разі відсутності вакансій підходящої роботи відповідно до ст. 46 Закону України «Про зайнятість населення», надається статус безробітного та призначається допомога по безробіттю, розмір якої залежить від страхового стажу безробітної особи, від тривалості безробіття та інше. Середній розмір виплати допомоги по безробіттю дорівнює 3535,71 грн. в місяць.
Законом України «Про зайнятість населення» передбачені пільги зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування тим роботодавцям, які створюватимуть нові робочі місця та працевлаштовуватимуть на них не менше, ніж на два роки соціально незахищених безробітних.
Впродовж звітного періоду 2018 року скористалися можливістю відшкодування у розмірі єдиного страхового внеску 9 роботодавців, які працевлаштували 11 безробітних, в тому числі 4 фізичних осіб-підприємців, зареєстрованих в районі, працевлаштували 5 чол. за професіями сестра медична зі стоматології, технік зубний, слюсар-ремонтник, водій автотранспортних засобів, менеджер в роздрібній торгівлі непродовольчими товарами. На компенсацію єдиного внеску роботодавцям за звітний період 2018 року з Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття використано 31 тис. грн.
Впродовж звітного періоду 2018 року в Новоград-Волинському міському центрі зайнятості з метою пошуку роботи перебувало 181 військовослужбовець – учасник АТО, з них – 32 мешканця району. З метою соціальної, професійної адаптації та працевлаштуванню демобілізованих громадян, працівниками центру зайнятості організовуються різноманітні заходи для військовослужбовців та учасників АТО, їх запрошують на зустрічі з представниками влади, роботодавцями, на тренінги, семінари. 5 осіб цієї категорії навчалися (в т.ч. 3 чол. з району). Знайшли роботу за сприянням служби зайнятості 38 чол. з числа учасників АТО, з них 11 чол. з району.
Станом на 01.01.2019 року на обліку перебувало 60 безробітних демобілізованих військовослужбовців з числа учасників АТО, з них 11 - мешканці району.
Служба зайнятості має достатній арсенал можливостей для надання профорієнтаційних послуг різним категоріям громадян, зокрема учням ЗЗСО та незайнятому дорослому населенню.
Основна увага в роботі з школярами зосереджувалася протягом 2018 року на наданні допомоги у прийнятті виважених рішень щодо врахування особистих інтересів, схильностей, здібностей та професійно необхідних якостей з вимогами певних професій та потребами ринку праці під час вибору професії (сфери діяльності).
Профорієнтаційний напрямок роботи Новоград-Волинського міського центру зайнятості націлений на підняття престижу робітничої професії. Мета всіх заходів, що проводяться – зміна стереотипів молоді щодо вибору професії, орієнтація молоді на здобуття робітничих професій, які користуються попитом на ринку праці.
Так, міський центр зайнятості є активним надавачем різноманітних профорієнтаційних послуг учнівській молоді та педагогічним працівникам згідно затверджених та погоджених Програми спільних дій та Угоди про співпрацю міського центру зайнятості з Відділом освіти та науки Новоград-Волинської РДА.
Щодо учнів ЗЗСО району, то служба зайнятості націлена на допомогу у оптимальному виборі професії та навчального закладу, де її можна здобути. В січні-грудні 2018 року для учнів 8-11 класів проведено 31 Профорієнтаційний Урок з використанням ПАК «Профорієнтаційний термінал», демонстрацією анімаційних відеороликів профорієнтаційного спрямування та елементами тренінгу "План майбутнього" в школах району (Слободороманівська гімназія, Пилиповицька ЗОШ I-III ступенів, Середньодеражнянська ЗОШ I-III ступенів, Токарівська ЗОШ I-III ступенів, Новороманівська ЗОШ I-III ступенів, Броницькогутянська ЗОШI-III ступенів, Несолонська ЗОШ I-III ступенів, Ярунська ЗОШ I-III ступенів, Суслівська ЗОШ I-III ступенів, Гульська ЗОШ I-III ступенів, Великомолодьківська ЗОШ I-III ступенів, Барвинівська ЗОШ I-III ступенів, Брониківська ЗОШ I-III ступенів, Суховільська ЗОШ I-II ступенів, Косенівська ЗОШ I-III ступенів), охоплено всього 336 учнів. Також проводились групові профконсультації із застосуванням психологічного тестування в школах району (Броницькогутянська, Середньодеражнянська, Пилиповицька, Токарівська, Тупалецька, Курчицька, Новороманівська, Ярунська, Суслівська, Гульська, Великомолодьківська, Косенівська та Суховільська ЗОШ та Слободороманівська гімназія ) — 17 заходів, охоплено 196 учнів.
Намагаючись подолати негативні наслідки безробіття, прискорити працевлаштування клієнтів, фахівці ЦЗ застосовують різноманітні форми та методи роботи, які спрямовані на активізацію власних зусиль безробітних у пошуку роботи і сприятимуть їх продуктивній зайнятості.
Протягом січня-грудня 2018 року 1971 мешканцю Новоград-Волинського району, що звернулись до Новоград-Волинського міського центру зайнятості, надано профорієнтаційні послуги. Із цієї кількості профорієнтаційних послуг надано таким категоріям громадян: 933 - жінкам, 718 - особам-молоді до 35 років, 62 - особам з інвалідністю, 605 - особам, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, 46 - учасникам АТО.
В рамках тісної співпраці з об'єднаними територіальними громадами щодо вирішення актуальних проблем ринку праці протягом 2018 року здійснено 24 Виїзні заходи в межах Новоград-Волинського району. Охоплено 209 осіб зайнятого населення Городницької, Піщівської, Брониківської та Чижівської об'єднаних територіальних громад. Також відбулося 4 тренінги для роботодавців, які впроваджують свою діяльність на території ОТГ. Дані заходи популяризують послуги служби зайнятості та розширюють коло громадян, що можуть користуватись такими послугами, підвищують поінформованість населення про ситуацію на ринку праці та надають роз'яснення щодо можливостей служби зайнятості.
Протягом 2018 року продовжив свою роботу Центр розвитку підприємництва, створений на базі міського центру зайнятості та в межах штатного розпису. Основна мета його діяльності - сприяння організації та розвитку підприємницької діяльності, зниження рівня безробіття шляхом підтримки підприємницьких ініціатив та самозайнятості громадян. Залучено до співпраці 16 представників держаних установ та бізнесу. Підприємцям Новоград-Волинщини надаються фахові консультації з питань: державної реєстрації суб'єктів господарювання, податкового законодавства, ліцензування, патентування та сертифікації бізнесу, відкриття рахунків у банківських установах, з підбору та конкурентного відбору персоналу, оформлення трудових відносин, візової підтримки, страхування, інернет-маркетингу, аналізу та планування бізнес-діяльності.
Протягом року Центром розвитку підприємництва Новоград-Волинського МЦЗ проведено 21 захід, серед яких 8 виїздних заходів на територіях сільських рад та об'єднаних територіальних громад за участю заступника голови РДА Подіка А.В., головного державного інспектора Управління Держпраці Захарової Т.В., заступника начальника управління праці Морозової О.О. Надано консультації та роз'яснення з питань зайнятості, щодо порядку оформлення трудових відносин, оплати праці, розміру фінансових санкцій для роботодавців, які використовують найману працю з порушенням трудового законодавства, а також щодо особливостей проведення спеціалістами Управління Держпраці інспекційних відвідувань у роботодавців району. Функціонує сторінка в мережі Фейсбук : розміщено 30 публікацій по роботі ЦРП - більше 23 тис. переглядів, 81 інформаційних матеріалів - більше 9 тис. переглядів.
У 2018 році продовжив свою роботу Клуб «Кадровик» , створенний в 2014 році для працівників кадрових служб ринкоутворюючих підприємств. Мета клубу полягає в обміні досвідом роботи, напрацювань у сфері кадрового забезпечення, у розширенні арсеналу практичних вмінь та навичок, у подоланні проблемних ситуацій (при прийомі працівників на роботу, при звільненні, вирішенні конфліктних ситуацій в колективі). Для 58 учасників клубу проведено 7 засідань.
З метою надання якісних соціальних послуг та застосування нових інструментів і більш сучасних підходів до вирішення питання працевлаштування з червня 2018 року у центрі зайнятості створено сектор рекрутингу, основними завданнями якого є: формування банку резюме шукачів роботи, підбір претендентів для працевлаштування на замовлення роботодавців з числа шукачів, які не зареєстровані як безробітні в центрі зайнятості, опрацювання сайтів з пошуку роботи, сайтів підприємств, сайтів навчальних закладів та інше. Робота працівників даного сектору центру збільшує можливість працевлаштування осіб, які втратили роботу та не перебувають на обліку в центрі зайнятості.
Так, створена в липні 2018 року фахівцями сектору рекрутингу сторінка "Рекрутинг Новоград" в мережі FACEBOOK, дала можливість за період з липня по грудень 2018 року опублікувати 192 оголошення про термінову потребу у працівниках. Відслідковуючи статистику переглядів даних публікацій, ми бачимо результат охоплення аудиторії за вищезазначений період – це більше 46 тис. осіб. Це величезний інформаційний потік, який надає громадянам відомості про наявність вільних робочих місць. З липня по грудень 2018 року працевлаштовано 1765 чол., з них майже 14% за сприянням сектору рекрутингу.
Служба зайнятості і надалі буде активним посередником між шукачем роботи та роботодавцем, створюючи всі необхідні умови щодо задоволення потреб основних учасників ринку праці.