Друк

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ

Новоград-Волинський район розташований у західній частині Житомирської області, займає площу 2,1 тис. км2 і лежить у межах поліської низовини. Утворений 7 березня 1923 року. Його центром є місто Новоград-Волинський – батьківщина Лесі Українки.

Район розташований на відстані 87 км. від обласного центру, 224 км. від м. Києва, 100 км. від м. Рівного, 180 км. від м. Хмельницький. До найближчого аеропорту міжнародного значення „Бориспіль” – 250 км.

До складу району входить 110 населених пунктів, які об’єднані в 39 сільських та 1 селищну ради.

НАСЕЛЕННЯ
Середньорічна чисельність населення району складає 47,8 тис. осіб., Працездатного населення, зайнятого в галузях економіки – 9,1 тис. чол.
Учнів – 5120. Пенсіонерів – 14349 осіб.
В районі поступово зростають доходи населення. Середньомісячний рівень заробітної плати за січень-червень становив 1876 грн. і збільшився до січня-червня 2010 року на 24,9%. 

ПРОМИСЛОВІСТЬ
Промисловість району представляють 8 промислових підприємств основного кола:
ТОВ «Церсаніт Інвест» с.Чижівка;
ТОВ «Труд» с. Сусли;
ТОВ «Вудпак» с. Нова Романівка;
ДП «Новоград-Волинське досвідне лісомисливське господарство» с.Майстрів;
ДП «Городницький лісгосп» смт.Городниця;
ДП «Новоград-Волинський сиркомбінат» ВАТ «Житомирмолоко» с.Наталівка;
ВАТ «Чижівська паперова фабрика» с.Чижівка;
ПАТ «Ярунська сільгосптехніка» с.Степове.
Як позитив слід відмітити в першу чергу, що стабільно нарощує свій потенціал промисловий комплекс району. За січень-червень  промисловими підприємствами основного кола району вироблено товарної продукції на суму 574,8 млн. грн., що на 137 млн. грн більше до відповідного періоду минулого року, або на 31,3%. Наростили обсяги виробництва до відповідного періоду 2010 року наступні підприємства: ТОВ «Церсаніт Інвест» (+31,5%), ТОВ «Труд» (в 3,2 р.), ТОВ «Вудпак» (в 2,4 р.), Державне підприємство «Новоград-Волинське ДЛМГ» (+21,7%), Державне підприємство «Городницький лісгосп» (+18,5%) та ПАТ «Ярунська сільгосптехніка» (в 2,6 р.).
Реалізовано продукції на суму 334,6 млн. грн., що на 27% більше, ніж у відповідному періоді минулого року. Обсяг реалізованої продукції на  одну особу становить  7 тисяч гривень. Найбільшу питому вагу в загальному обсязі реалізованої промислової продукції становить   продукція ТОВ «Церсаніт Інвест» ( 86,3%.)

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО
Сільськогосподарська галузь району представлена 43-ма сільсько-господарськими підприємствами, в тому числі 17 фермерськими господарствами по випуску сільськогосподарської продукції.

На території району діє три господарства з виробництва високо-репродукційного насіння зернових, два елітгоспи та один насінгосп першої групи, які щорічно забезпечують приріст виробництва високо-репродукційного насіння зернових та зернобобових культур та льону-кудряшу. Швидкими темпами розвивається органічне землеробство.

ІНФРАСТРУКТУРА
Район має розвинену інфраструктуру. Довжина автомобільних доріг місцевого значення – 413 км., у тому числі з твердим покриттям 404 км.
Будівельними організаціями виконано будівельно-монтажних робіт в І півріччі 2011 року на суму 85,5 млн.грн., це в два рази більше, ніж у І півріччі минулого року.
Одним із пріоритетних напрямків соціально-економічного розвитку району залишається газифікація сіл. Протяжність газових мереж району складає 675 км. На даний час майже половину житлових будинків району підключено до природного газу. Створено сільські кооперативи, які сприяють в газифікації сіл. З початку року  газифіковано 312 будинків. В поточному році передбачено кошти на будівництво підвідних газопроводів, газифікацію сіл Кущове, Великий Молодьків, Дуплинки, Груд, Орепи.
Через територію району проходить міжнародна автомобільна траса загальнодержавного значення Київ-Чоп, автодорога Васьковичі-Порубне, магістральний нафтопровід «Дружба», газопровід «Львівтрансгаз», продуктопровід ЛВДС «Новоград-Волинський» ДП «Прикарпатзахідтранс» м. Рівне та Південно-Західна залізниця протяжністю 86 кілометрів, функціонує 6 залізничних станцій.

ОСВІТА
У районі функціонує 56 загальноосвітніх шкіл, технікум землевпорядкування Житомирського національного агроекологічного університету, Ярунський міжшкільний навчально-виробничий комбінат. Працює 23 дошкільні заклади, 7 філій дитячої музичної школи, 2 філії  дитячої художньої школи.
Систему освіти та виховання підростаючого покоління в районі забезпечують 896 вчителів, 745 з яких мають вищу педагогічну освіту.
У навчально-виховних закладах району навчається 5913 учнів.
В галузі освіти пріоритетним напрямком роботи стало впровадження новітніх інформаційних технологій в навчальний процес. В 49-ти школах району наявні 362 комп’ютери, 40 шкіл мають можливість доступу в Інтернет.

 КУЛЬТУРА ТА ДУХОВНІСТЬ
Культурно-освітню роботу в районі проводять 76 клубних установ, районний методичний центр народної творчості, районна бібліотека для дорослих імені Лесі Українки та районна бібліотека для дітей, книжковий фонд яких становить понад 590 тис. примірників.
Славиться Новоград-Волинщина своїми талантами. В районі працює 162 колективи народної творчості, 8 з яких мають звання народний аматорський :
хоровий колектив РБК с.Ярунь;
хоровий колектив Будинку культури с.Броницька Гута;
фольклорно-етнографічний колектив Будинку культури с.Гірки;
фольклорно-етнографічний колектив клубу с.Сусли;
гурт української пісні "Кришталеві дзвони";
фольклорно-етнографічний колектив Будинку культури с.Червона Воля.
2 дитячі колективи мають звання " зразковий аматорський":
фольклорний колектив районного Будинку культури с.Ярунь;
танцювальний колектив Будинку культури с.Пилиповичі.

На території району зареєстровані та діють 62 релігійні громади, які належать до різних конфесій. З них 37 громад Української Православної Церкви Московського патріархату, 8 громад Римо-католицької Церкви, 13 громад Євангельських християн баптистів, 4 громади Християн віри Євангельської старообрядців. На території Городницької селищної ради функціонує Святогеоргіївський Ставропігіальний чоловічий монастир Української Православної Церкви.

МЕДИЦИНА
Для надання медичної допомоги населенню в районі створено розвинуту мережу медичних закладів. Жителів Новоград-Волинщини обслуговують міськрайонне територіальне медичне об'єднання (стаціонар на 375 ліжок, поліклініка на 1000 відвідувань за зміну та 131 ліжко денного стаціонару), Городницька міська лікарня (стаціонар на 25 ліжок, поліклініка на 100 відвідувань за зміну та 30 ліжок денного стаціонару), Ярунська дільнична лікарня (стаціонар на 15 ліжок, поліклініка на 80 відвідувань за зміну та 30 ліжок денного стаціонару), 20 амбулаторій загальної практики-сімейної медицини, 55 фельдшерсько-акушерських та фельдшерських пунктів.
Невідкладна медична допомога надається відділенням швидкої допомоги міськрай ТМО та пунктами швидкої допомоги Городницької міської лікарні та Ярунської дільничної лікарні. Протягом року швидкою допомогою обслуговується понад 10 тис. викликів.
В галузі охорони здоров'я працює 1536 чол., в т.ч. 352 лікаря різних спеціальностей.
Медикаментозне забезпечення населення здійснюють комунальне підприємство «Центральна районна аптека № 217», 19 її структурних підрозділів та 13 приватних аптек.

ОРГАНИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
В процесі роботи налагоджено співпрацю між райдержадміністрацією та районною радою і депутатським корпусом.
В районну раду обрано 80 депутатів від 10 політичних партій:
Народна партія - 25 мандатів,
Партія регіонів - 23 мандати,
Всеукраїнське об»єднання «Батьківщина»-10 мандатів,
Сильна Україна – 8 мандатів,
«Фронт змін», «Наша Україна» – по 4 мандати,
Соціалістична партія та КПУ – по 2 мандати,
Єдиний центр, КУН – по 1 мандату.
Районна рада співпрацює з сільськими та  селищною радами.
При районній раді працює координаційна рада в яку входять 39 сільських та один селищний голова, укладено угоди між сільськими радами та районною радою щодо надання практичної, методичної допомоги органам  місцевого самоврядування.
Працює президія ради, утворена з 6 голів постійних комісій та представників політичних фракцій.