Друк

Смачна калита прийшла на свята!

12 грудня у районному Будинку культури в Яруні у дусі кращих народних традицій відбулися Андріївські вечорниці. Дзвенів сміх, і лилась пісня, бадьорив душу дотепний жарт.

 Театралізоване дійство «Калита» представляли зразковий дитячий фольклорний колектив «Райце» на чолі із організатором-керівником Валентиною Адамівною Шевелюк.

Налаштувала на святковий лад і задала тональність вечору директор районного Будинку культури Ю. П. Сидорчук. Вона щиро привітала присутніх із шанованим у народі  святом і коротенько розповіла про суть дійства.

А далі розпочалось найцікавіше…

Сцена – стилізована у вигляді української хати. Дівчат із калитою зустріла ґаздиня, яка була своєрідною ведучою заходу.

Калиту кусали, варениками смакували й жартами сипали...

Усі християнські свята нерідко збігаються із язичницькими. Ось і день святого Андрія Первозванного, одного з дванадцяти апостолів, припав на свято Калити - божества людської долі. У цей день дівчата ворожили, забавлялись хлопці.

Увесь колорит колишніх вечорниць вміло відтворили організатори заходу.

Найбільше місця на Андріївських вечорницях відвели гаданням. Чого тільки не придумують дівчата і парубки, щоб дізнатися про майбутню долю. Про майбутнє щебетухи й у собаки запитували, й  у півня, і в обручки…

Надзвичайно яскравим і феєричним було гадання із собакою. Окрім калити, у цей вечір дівчата спекли балабушки і кожна позначила свою. На сцену запросили незвичайну гостю –собаку Кубу, й вона умовно вирішувала долю дівчат – яку першу балабушку з'їсть, та перша заміж піде, яку не зачепить – та сидітиме в дівках, а яку надкусить і залишить, ту парубок покине. Якщо ж візьме балабушку в зуби і далеко занесе, то і доля закине дівчину в далекі краї.

Та на цьому андріївські гадання не завершились. Ось на сцену винесли півня. На долівці були заздалегідь підготовлені купка зерна, мисочка з водою і дзеркало. Якщо півень перш за все стане клювати зерно — дівчина вийде заміж за гарного господаря, буде жити в достатку, почне пити воду –за п’яницю піде, заглядатиме у дзеркало — чоловік буде ледащо,  а якщо, борони, боже, щось наробить на підлозі – то дівчина покриткою буде, як кажуть в народі, «в пелені принесе».

Чи то на вроду дівочу, чи на запах калити, наче метелики на вогонь, злетілися на вечорниці парубки. Долю дізнатися і вони не проти. Взялися спільно ворожити, а одночасно й у відточуванні язиків вправлятися… Жарти були дотепні та вигадливі, аж гаряче від них зробилося в хаті… Врешті настав час калиту кусати і сажею писати тих, хто не зміг відкусити… Були і у залі бажаючі вкусити калиту. Вони вправлялись у запальних танцях і відгадуванні загадок.

Наприкінці дійства смакували варениками. Скільки їх там було – на будь-який смак! Із сиром, картоплею, гречаною кашею, сливами, капустою, грибами. Приправлені шкварками, цибулькою, підсмаженою на олії, сметаною, запашним медом – куштуй до несхочу.

На завершення усім присутнім за надзвичайне дійство подякувала заступник голови РДА Н. В. Даниленко.

Учні місцевої школи і студенти технікуму зуміли перетворити зустріч Андрія у справді народне свято, веселу гру і подарувати усім присутнім незабутню атмосферу радості та втіхи. 

Інна Левицька,
газета «Лесин Край»

Фото відділу культури
Новоград-Волинської адміністрації.